0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hava Temizleme

27 Eylül 2021
348 kez görüntülendi
Hava Temizleme

Hava Temizleme Nedir?

Havalandırma evlerde ve binalarda vazgeçilmez hale gelmiştir. Havanın gerekli rejenerasyonu çevreyi kirlerden uzak tutar ve evde sağlık için gereklidir. Havalandırma sayesinde yaşadığımız odalardan nemi veya dumanı uzaklaştırabilir, ısı yalıtımı yüksek evlerde bulunduğumuzda gerekli temiz havayı arttırabiliriz. Ancak havalandırma ihtiyaçlarının ötesinde, zorunlu olmasa da havalandırma cihazları ile çok daha kaliteli hava soluma imkânı bularak bize çok daha kaliteli bir yaşam sunan havayı arındırabiliriz.

Bazen kafa karıştırıcı olsa da havalandırma ve hava temizleme fenomeni, uyumlu olmasına rağmen farklıdır. Havalandırma, HS3 Temel Belgesinde Teknik Bina Yönetmeliklerinde belirtilen bir gerekliliktir ve mevcut yapının yüksek sızdırmazlığı, iç mekân havasının durgunluğu gibi sorunları önlemek için yenilemenin yanı sıra hava akışını da garanti etmelidir. Bunun yerine havayı temizlemeye, onu kirleten yabancı maddeleri ve kirleticileri gidermeye odaklanır ve dışarıdan içeriye hava getirdiğimizde bu daha verimli olacaktır.

Hava Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Evcil hayvan kepeği, akarlar, küf, polen hepsi havada bulunabilir.  Bu istenmeyen parçacıklar, hastalık koşullarına sahip kişilerde solunum semptomlarını, bronşiti ve astımı şiddetlendirebilir. 2016 Harvard Gelişmiş Konut Çalışmaları Merkezi araştırmasına göre, evlerinde sağlık sorunları olduğunu bildiren katılımcıların yaklaşık %70’i iç mekân hava kalitesini en büyük endişeleri olarak belirtti ki bu şaşırtıcı değildir.

Ev yapımı bazı önlemler veya hava temizleme cihazları ile daha iyi nefes alabiliriz. Bodrumunuzda ve akarlar ile küfün gelişme eğiliminde olduğu diğer nemli alanlarda eşyaların kuru kalmasına yardımcı olmak için bir klima (temiz filtreli) veya nem giderici cihaz kullanabiliriz. Cihazlar genellikle kirli havayı alıp temizini verecek şekilde çalışır.

Hava Temizleme Cihazı Modelleri Nelerdir?

3 katmanlı filtreli en iyi hava temizleyiciler;

Çinliler oldukça hafif bir hava temizleyici cihazlar üretirler. Sadece 4,5 kg ağırlığında ve 24 cm genişliğinde, son derece portatiftir ve tekerlekler olmadan bile zahmetsizce hareket ettirilebilen cihazlar bulunabilir.

Hava Temizleme Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Alerjisi olanlar için en iyi hava temizleyiciler;

Nem gidericiler ve hava temizleyicileri içinde referans verilen ürünler vardır. Bu ürünler pratiktir ve ortalamanın üzerinde performans ve güç sunar. Bu, tarz ürünler piyasadaki en çok satan hava temizleyiciler arasındadır. Bu cihazların kullanımı önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?