0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nem Alma

21 Ekim 2021
496 kez görüntülendi
Nem Alma

Nem Alma Nedir?

Endüstriyel tip nem alma ve kurutma cihazlarında oluşan uygulamalardır. Kurutma işlemi yapılmadığı takdirde inşaatın çok ciddi boyutlara ulaşabileceğini belirtmek isteriz. Binaların sadece havanın nemi nedeniyle değil, sürekli su ile temas halinde oldukları için kullanılan su nedeniyle de her zaman nemli olduğu bir gerçektir. Bunu önlemek için inşaat aşamasında belirli uygulamalardan sonra dayanıklılığı da etkileyecek bir inşaat kurutma işlemi yapılması gerekmektedir.

Kurutma işleminin inşaat aşamasında en çok zaman alan uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde farklı markaların ürettiği onlarca çeşit inşaat kurutma makinesi bulabilirsiniz. Önemli olan satın aldığınız kurutma makinesinin markası değil, size gerçekten olumlu sonuçlar verebilecek bir cihaz kullanılması daha uygun olur.

İnşaat Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bina nem alma işlemi büyük kapasiteli bir kurutma cihazı ile yapılır. Kurutma işlemi yapılmazsa ileride ciddi sorunlara neden olabilir. Nem kurutma, özellikle sağlam kolonlu ve betonarme temelli binalarda önemli bir işlemdir. Bu sayede daha kısa sürede inşaat tamamlanır ve sağlam bir yapı elde edilir. İnşaat firmaları için hızlı ve kaliteli çalışma çok önemlidir. Bu nedenle ileri teknolojiye sahip bir kurutma işlemi kullanılmalıdır.

İnşaat Kurutma Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Kurutma cihazı çalışma prensibi olarak inşaat aşamasında kullanılan beton, tuğla veya diğer tüm malzemelerin içerdiği nemi emer ve kendi su deposuna doldurur.

Bu sayede cihazın tahliye haznesinde hissedilir şekilde emilen nemi görebilir ve sadece beton veya tuğla için değil, sıva veya tavan uygulamalarından sonra da kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerin uygulanış biçimi farklılık gösterebilmektedir.

İnşaat kuru değilse, betonun içine sızan yağmur, kar ve su, bina tamamlandıktan sonra nem ve küf oluşturacak ve bir süre inşaat sahibine teslim edilecektir. Bu durum sadece inşaat firmasının itibarını olumsuz etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda kullanılan yapının ömrünü normalden daha kısa hale getirecektir. Ne yazık ki çoğu yeni binada binaların zamanında teslim edilebilmesi için inşaat kurutma işlemi yapılamamaktadır. İnşaat kurutma cihazları, sanayi tipi nem alma cihazları, normal nem alma cihazları kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?