0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Rutubet Giderme

27 Eylül 2021
418 kez görüntülendi
Rutubet Giderme

Rutubet Giderme Nedir? 

Rutubet, özellikle eski ve soğuk evlerde oluşmaktadır. Günümüzde hala birçok insan bu konudan mustariptir. Rutubet aynı zamanda sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Özellikle küçük çocukların bulunduğu evlerde rutubet varsa, çocuklar astım ve bronşit gibi hastalıklara yakalanabilmektedir.

Bir evde veya mekânda nem dengesi normal bir değerde değilse o ortamlarda rutubet oluşur. Özellikle evlerde, tavan yüksekliği fazlaysa rutubet oluşma ihtimali daha fazladır. Peki, rutubet giderme nedir? Nasıl yapılır?

Rutubet Giderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Evlerinde rutubet olan kişiler bu durumdan nasıl kurtulacaklarını düşünmektedirler. Evlerinde rutubet olan kişiler her gün düzenli olarak evi havalandırmaları gerekmektedir. Evin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olması rutubet oluşuna neden olacaktır. Bu nedenle evi her gün 10 dakika bile olsa havalandırmak oldukça önemlidir.

Evdeki rutubeti gidermeniz için yapmanız gereken bir diğer madde ise kalorifer peteklerinin önlerini kapatmamaya dikkat etmektir. Özellikle evleri tam ısınmayan ve soğuk olan kişiler peteklerin önünü kapatırsa rutubet oluşur. Evinizin sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Dışarıdakinden daha sıcak veya daha soğuk olursa ortamdaki nem oranı dengelenmez ve rutubet oluşur.

Özellikle kış aylarında çamaşırlar evin içerisinde kurutulmaktadır. Bu durum hava oldukça fazla nem oluşmasına neden olur ve bu nemde rutubete neden olmaktadır. Kış aylarınızda çamaşırları kurutucularda kurutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca dolaplarınıza belirli aralıklarla havalandırmanız gerekmektedir. Havasız kalan dolap içlerinde de rutubet oluşabilmektedir.

Rutubet Giderme Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Özellikle kış ayları geldiği zaman rutubet şikayetleri artmaktadır. Kombili evlerde bir oda da çok fazla ısı olurken diğer oda soğuk kalmaktadır. Bu durumlarda ise rutubet oluşmaktadır. Rutubet oluşumunu engellemek için evinize nem kurutma cihazı alabilirsiniz. Bu sayede evdeki nem oranı dengelenir ve rutubet oluşumu engellenmiş olur. 

Kış aylarında çamaşırları ev ortamında kurutmak yerine mutlaka kurutma makineleri alınmalıdır. Kış aylarında evlerde kurutulan çamaşırlar en önemli rutubet kaynaklarından biridir.

Evinize alacağınız kaya tuzu lambası ile de rutubeti önlemeniz mümkündür. Kaya tuzu lambaları hem odaya güzel bir koku yayar hem de rutubet oluşumunu engeller.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?