0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nemlendirme

27 Eylül 2021
427 kez görüntülendi
Nemlendirme

Nemlendirme Nedir?

Hava belirli oranlar da nem taşımaktadır. Bu nem belirli bir sıcaklık altında gerçekleşmektedir. Taşıdığı nemi eğer tamamen kullanırsa bağıl nem olmaktadır. Havada oluşan su buharı ile havanın sıcaklığı arasında belli bir oranın olması gerekmektedir. Şöyle ki hava soğudukça nem de azalmaktadır. Hava ısındıkça da nem artmaktadır.

Kısacası nem su buharı ile havanın sıcaklığında oluşan buhardır. Hava doyma noktasına geldiği anda fazla kalan buhar su damlacıklarına dönüşmektedir. Bu noktaya çiğ noktası denilmektedir. Havayı basit bir şekilde nem tutan maddeler ile beraber saklamak ikinci bir seçenek olmaktadır. Hava kuruysa ve nemlendirmek istiyor iseniz havaya ince bir şey ile su püskürtürseniz yararlı olacaktır.

Nemlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Havada oluşan fazla nemi azaltmak istiyorsanız, nemi çiğ noktasının altına düşürtmeniz gerekmektedir. Çok kuru havayı da nemlendirmek için su püskürtmeniz gerekmektedir. Aerosol’u nemlendirmek için kullanabileceğiniz bir cihazdır.  Nemli havanın içinde oluşan suyu emerek püskürtmektedir.

En yüksek nemlendirici ise yüksek basınçlı nemlendiricilerdir. Bu nemlendirici 10 mikron çap ile su zerrecikleri dağıtmaktadır. Bu sayede en yüksek seviyede nemlendirmektedir. Esnek bir sisteme sahiptir. Esnek olması nedeniyle çok pratiktir. Monte edilme özelliğine de sahiptir bu da kolay kullanılışlı olmasını sağlamaktadır.

Düzgün ve eşit bir şekilde havayı nemlendirmektedir. Bazen fazla nemin çekilmesini de isteyebilirsiniz bunun içinde birçok cihaz bulunmaktadır. Bu cihazları nemi içeri çekerek, havayı kurutmaya yönelik cihazlardır.

Bu cihazlar sayesinde nemi istediğiniz seviyede çekebilirsiniz. Nemlendirme işlemi ile ilgili birçok cihazlar ve işlemler bulunmaktadır. Neme bağlı olarak bunlar değişmektedir. Fazla çeşidinin ve yönteminin olması nedeniyle kolaylıkla seçip yapabilirsiniz.

Nemlendirme Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Nemlendirme yapılırken birçok cihaz bulunmaktadır. Neme göre bu cihazlar değişmektedir. Hangisi uygun ise size ona göre cihazınızı rahatlıkla bulup kullanabilirsiniz.

  • Püskürtmeli hava yıkamalı nemlendiriciler,
  • Yüksek basınçta kullanılan püskürtmeli nemlendiriciler,
  • Buharlaştırmalı pedli nemlendiriciler,
  • Ultrosonik olan nemlendiriciler,
  • Buharlı ısıtıcılı nemlendiriciler,
  • Buharlı elektrotlu nemlendiriciler,
  • Buharlı proses nemlendiriciler gibi bir çok nemlendirme cihazı bulunmaktadır.  Bunlar sadece bazıları dediğimi gibi birçok cihazı bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?