0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nem Kurutma

27 Eylül 2021
429 kez görüntülendi
Nem Kurutma

Nem Kurutma Nedir?

Binalara bildiğiniz üzere kaba veya ince inşaat yapılmaktadır. Bu inşaat yapılırken hava koşulları nedeni ile çimento, beton vb. Uygulamaların kuruması gerekmektedir.

Bunun içinde belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. İnşaatta nem kurutma makineleriyle veya doğal yol ile kurutulma yapıldığında binalar geç bitmektedir. Sahiplerine de bu yüzden geç teslim edilir. Bu durum karşısında ise inşaat firmaları hem para hem de zaman kaybetmesine yol açan bir durumla karşı karşıyadırlar.

Sorunlar ile karşılaşmak istemeyen firmalar nem ve rutubeti yok etmek için nem kurutma makinelerine mutlaka kullanmalıdırlar. Böylelikle evlerde de bu sayede nem oluşmasını önlemiş olurlar. Aynı zamanda da zamandan tasarruf etmektedirler. Nem kurutma kısacası inşaata olan rutubeti yok etmek için kurutma yapılan uygulamaya denir.

Nem Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Nem kurutma işlemi hem sağlığımız hem de estetik açıdan önemli bir yere sahip olmaktadır. Yaşadığınız ortamın daha sağlıklı ve yaşanır olması için mutlaka nem kurutma işleminin yapılmış olması gerekmektedir. Nem alma işlemi çeşitli yöntemler ile yapılmaktadır.

Basit nemli bir ortam ise havalandırma ve ısıtma ile çok basit bir şekilde kurutulabilir. Nem yoğunu çok fazla ise profesyonel yöntemler ile kurutulma yapılabilir. 

Soğutarak nem alma yönteminde, nemli bir mekanda çiğ düşme durumu var ise nem alma işlemi gerçekleşir. Bu yöntem nemin içerisindeki suyu alarak nemi kurutur. Adsorpsiyon yönteminde ise sistematik bir cihaz sayesinde nemin alınması sağlanmaktadır. Sistem nemli olan havayı içine çekerek, kuru havayı dışarı vermektedir. Bu sayede de nem kurutulmuş olur.

Nem Kurutma Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Nem kurutma yapılırken birçok cihaz kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Duvara monte edilen nem kurutucular,
  • Yoğuşmalı nem alıcılar,
  • Kurutucu nem alıcılar,
  • Soğutma özellikli nem alıcılar vb.

Birçok cihaz bulunmaktadır. Neme göre bu cihazlar değişiklik göstermektedir. Hangisi uygun ise ona göre cihaz belirlenip kurutulur. Eviniz de fazla nem oluyorsa sizde nem kurutma cihazı alıp kullanabilirsiniz. Evler için genel olarak duvara monte edilen nem kurutma cihazları tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?