0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nem Ölçme

27 Eylül 2021
319 kez görüntülendi
Nem Ölçme

Nem Ölçme Nedir? 

Nem ölçme pek çok alanlarda kullanılmaktadır. Havada oluşan su miktarlarına nem denmektedir. Spesifik nem, mutlak nem ve nisbi nem olmak üzere üç şekilde oranı bulunmaktadır.

 Mutlak neme su buhar yoğunluğu da denilir. Bir metre küplük hava da oluşan su buharının ağırlığına bağlı olmaktadır. Nispi neme bağıl nem de denilmektedir. Nisbi nem de sıcaklık fark etmeksizin hava da oluşan su buharının, aynı sıcaklıkta olan suyu taşıya bilinmesinde ki orana denilir. Spesifik nem ise gaz kütlesinin içinde bulunan nemin, gaz kütlesi oranına denmektedir.

Nem Ölçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Endüstride bulunan sanayi alanındaki testler ile adım adım ölçüm yapılmaktadır. Pek çok türü bulunan parametreler doğrultusunda nem ölçücü cihazlar bulunmaktadır. Endüstriye de ve sanayi sayesinde satışa sunulan nem ölçme cihazlarını temin edebilirsiniz. Bu cihazlar sayesinde pratik bir şekilde nem ölçümü yapabilirsiniz. Sabit ve taşınabilir cihazları mevcuttur. Özellikle ahşap malzemelerde nem ölçümü fazlalıkla kullanılabilmektedir. En net bilgiye de bu cihazlar aracılığı ile oluşturuluyor.

Nem Ölçme Neden Yapılır?

Özellikle tahta, kereste vb. Durumlar için çok önemli olan bir ölçümdür. Nemin yüzde ne kadar olduğunu ölçer. Mesela ağaçta olan bir nemin ölçümü dayanıklılığı için çok önemlidir. Ağaç sağlıklı mı bunu da nem ölçme sayesinde öğrenilmektedir. Ağacın işlenmesi için nemin ne kadar olduğu önem arz etmektedir. Ağacın nemi kontrol altında tutulmaması sonucunda birçok problem ortaya çıkmaktadır. Mantar oluşmasına, böceklenmesine ve ağacın yumuşamasına neden olmaktadır.

Nem Ölçme Yapılırken Hangi Cihazlar Kullanılır?

Süpermarketlerde dolapların içinde kullanılan cihazları vardır. Kullanılmasının neden ise ortamın nem havasını dengelemek için kullanılmaktadır. Psikrometre cihazı ile psikrometrik yöntemi ile ölçüm yapılmaktadır.  Basit psikrometre kuru ve ıslak termometreler ile meydana getirilmiş bir cihazdır. Suni havalandırmalı cihaz ise suni kullanılarak havalandırma yapar ve nemi ölçer. Higrograf cihaz ise nispi nemi sürekli kaydetmektedir. Saçlı higrometreler ise nispi nemi direk gösteren bir ölçüm cihazıdır. Birçok nem ölçüm cihazı bulunmaktadır. Neme göre farklılık gösterir. Sizin için hangisi uygun ise onu seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?