0538 206 55 14
Sosyal Medya Hesaplarımız

İnşaat Kurutma Nedir?

27 Eylül 2021
386 kez görüntülendi
İnşaat Kurutma Nedir?

Şap Kurutma Nedir?

Kaba inşaatın son aşaması olan şap atma işlemi tesviye betonunun üzerine gerek görsel güzellik gerekse de yalıtım sağlanması amacı ile atılan son kaplama işlemidir. Bu işlemin sayesinde özellikle de su ve nem etkisi altında olan yerlerde gerekli yalıtım sağlanırken aynı zamanda görsel açıdan da çok daha düz bir zemin elde edildiği için sonradan yapılan uygulamaların da başarısı arttırılmış oluyor.

Ancak burada atılan şapın başarısı için mutlaka etkili bir şap kurutma sürecinin yaşanması gerekiyor. Şapın kuruması için belirli bir süre beklenebileceği gibi bu uzun süre zaman kaybına yol açacağı için günümüzde bu amaç için özel olarak geliştirilen inşaat kurutma cihazı ve türevlerinin kullanılması çok daha yaygın olarak tercih edilen bir uygulamalıdır. Bu cihazlar çok daha kısa sürede çok daha etkin bir kurutma işleminin meydana gelmesini sağlar.

İnşaat Kurutmanın Faydaları Nelerdir?

Kullanılan özel cihazlar sayesinde kurutma işleminin çok daha kısa sürede yapılabilmesinin en büyük yararı müteahhitlik firmaları tarafından büyük önem taşıyan inşaat tamamlama süresini kısaltmasıdır. Çünkü kullanılan her inşaat kurutma cihazı bekleme süresini nerede ise yarıdan daha fazla kısaltmakta ve bu da inşaatın çok daha hızlı bir şekilde yürütülerek daha sağlam bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Özellikle de kurulan şantiyelerde betonun kuruma süresinin beklenmesi işçilere boşuna yevmiye ödenmesi anlamına geldiği için inşaat firmalarının zamandan ziyade ekonomik açıdan da boşuna zarar etmesine neden olmaktadır. Oysaki bu tip inşaatlarda kullanılacak olan inşaat kurutma cihazlarının sayesinde kurutma süresi hem büyük oranda kısaltılmakta hem de tam bir kurutma sağlandığı için inşaatların sağlamlığı arttırılmaktadır.

İnşaat Kurutma Yapılmazsa Ne Olur?

İnşaat kurutmanın tam olarak yapılmadığı tüm inşaatlarda zamanla üst yüzeye yapılan uygulamaların kabarması, dökülmesi ya da nem oluşması kaçınılmazdır. Nem oranına bağlı olarak aynı zamanda beton zamanla zayıflar ve taşıma kapasitesi ile sağlamlığını kademeli olarak kaybeder.

Betonun üzerine uygulanan diğer uygulamalarda da kurutma gerekli inşaat kurutma cihazı gibi özel tekniklerden faydalanılarak kurutulmalıdır. Aksi halde bu tip yüzeylere uygulanan boyalar zamanla kabararak dökülecek ya da zemine uygulanan parkeler neme bağlı olarak kabararak kalkacaktır…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?